Knihy, které by Vás mohly zajímat

V naší poradně Vám rádi poradíme zajímavé tituly, které by Vám mohly pomoci přiblížit svět lidí s onemocněním demencí. Každý člověk je jedinečný jak ve zdraví, tak v nemoci. A i každý pečující se s náročnou životní situací vypořádává naprosto jedinečným, osobitým způsobem.

Některé tituly je možno dohledat v plném rozsahu na internetu:

 

Jiné je třeba hledat v knihovně:

Péče o vlastní mozek je s pomocí této publikace veselá a hravá. Obtížnost úkolů postupně roste a vy si tak prohlubujete své schopnosti a posilujete mentální dovednosti. A pokud si s něčím nevíte rady, řešení najdete na konci knihy.

( Grada: 2016. ISBN 978-80-271-0046-0.)

Kniha je určena všem, kteří si chtějí zábavnou formou procvičit mozek.

(Grada: 2016. ISBN 978-80-271-9241-0.)

Autorka úvodem seznámí čtenáře s problematikou demencí i následky úrazů CMP. Dále se věnuje kognitivnímu tréninku i způsobům práce s lidmi s kognitivním deficitem.

( Grada: 2016. ISBN 978-80-247-5580-9.)

Kniha přináší přehledný úvod věnovaný psychologii paměti a způsobům jejího cvičení. Dále souhrnný přehled systémů trénování paměti. Závěr knihy je věnován průřezu výzkumu v oblasti paměti a kognitivních funkcí.

(Grada: 2009. ISBN: 978-80-247-2738-7.)

Život s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence z pohledu pacientů i pečujících. Přeloženo z německého originálu. Kniha přehledným způsobem předestírá hlavní problematiku v péči  o člověka s demencí, preventivní opatření i odpovědi na nejčastěji kladené otázky ze strany pečujících.

(Tarsago Česká republika: 2014. ISBN: 978-80-7406-248-3.)

Autorka v knize vypráví svůj příběh o tom, jak se nastěhovala ke svým rodičům, aby se mohla starat o svou matku, která trpěla demencí. Snažila se dělat všechno správně, ale musela se vyrovnávat s tím, že její matka se pomalu, ale jistě začala stávat neznámým člověkem. Žena, kterou kdysi milovala, už zmizela, najednou tu místo ní byla dementní osoba, která trápila své okolí záchvaty agrese. Jednoho dne se autorka přistihla, že říká: “Mami, teď už můžeš jít. Prosím, jdi už.”

(Portál: 2016. ISBN: 978-80-262-1017-7.)

Autorka knihy deníkovou formou osobitým a neotřelým způsobem popisuje svoji vlastní zkušenost nejen s péčí o matku s diagnózou Alzheimerovy choroby. Kniha je především o přijetí, smíření a vyrovnání se jak s nemocí, tak s celým životním příběhem zainteresované rodiny.

(Dobrovský s.r.o. 2016. ISBN: 978-80-7390-308-4.)

Strhující příběh o nerovném boji hlavní hrdinky Claire s nemocí, jíž nelze porazit – Alzheimerovou chorobou. Poutavý příběh čtenáři přiblíží, co znamená onemocnět touto nemocí.

(Domino, 2015. ISBN: 978-80-7498-071-8.)

Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Je uznávanou profesorkou na Harvardu. Avšak náhle se u ní začnou projevovat známky zapomnětlivosti a výpadky orientace… její příběh nám dává nahlédnout do života nemocných Ach.

(Práh, 2009. ISBN: 978-80-7252-272)

Autor napsal knihu o svém otci, který onemocněl Alzheimerovou chorobou. Ono “vyhnanství” v názvu je symbolika situace, při které se člověk přestává orientovat v okolním světě a nerozumí mu. Autor vypráví o otcově minulosti, naslouchá jeho zdánlivě nesmyslným větám, které při bližším pohledu snad až tak nesmyslné nejsou a přemýšlí o životě, který stojí za to žít až do poslední chvíle. Přes vážnost situace je kniha napsaná s obrovským nadhledem a humorem, který může být inspirací pro všechny pečující o lidi s ACH.

(Mladá fronta, 2013. ISBN: 978-80-204-2510-2)

Průvodce pro blízké nemocných

Tato příručka poskytuje podrobné rady týkající se každodenní péče o člověka s Alzheimerovou chorobou. Pomáhá pečujícím řešit různé situace, s nimiž se mohou v péči o svého blízkého setkat. Český překlad lektorovala, opatřila poznámkami a doplnila předmluvou doc. MUDr. Iva Holmerová Ph.D., předsedkyně České alzheimerovské společnosti.

(Portál: 2011 ISBN: 978-80-262-0)

Tato kniha obsahuje celou řadu informací a rad ohledně Alzheimerovy choroby. Nejedná se o spolehlivý návod, jak se chorobě vyhnout, spíše o jakési doporučení, která nám mohou pomoci udržet si co nejdéle určitou kvalitu života.

“Medicína nám nedodá lék, spolehlivě však ukazuje, že pro jasné myšlení můžeme dělat něco sami, bez doktora.” (MUDr. Radkin Honzák, autor předmluvy k českému vydání)

(Vyšehrad: 2011 ISBN: 978-80-7429-194-4)

Tato kniha je psaná v první osobě – vypravěčem je člověk postižený ACH, a to od prvních nepatrných výpadků paměti, až po chaotické myšlenky na sklonku života, kdy už je zcela odkázaný na péči ostatních. Autor se pokusil zachytit, jak se takto nemocný člověk cítí, co prožívá. V neposlední řadě je to také kniha o pevném poutu manželství.

 Za tratí, 2010.
ISBN: 978-80-904335-2-6

Pro děti:

Knížka je psaná velkými písmeny pro začínající čtenáře. Vypráví příběh předškoláka Honzíka a jeho pradědečka, který má Alzheimerovu chorobu. Honzík s pradědečkem bydlí ve společné domácnosti, a tak se setkává s projevy nemoci. Jejich příhody jsou líčeny laskavě a s nadhledem.

(ISBN: 80-00-01583-8)

A proč takové téma pro děti? “Aby už ti malí věděli, co tahle nemoc znamená, a hlavně aby se nebáli mít své babičky a dědečky rádi.”

 

Divadlo:

Činohra
“Všechny teorie vesmíru končí jeho zánikem. Všechny organismy ztratí své životní funkce. Šest miliard sluncí byla donedávna hmotnost největší známé černé díry. Co se stane, když se černé díry začnou objevovat a rozpínat v naší paměti? Co zůstane z člověka?

Autorský divadelní projekt Rysové, Novotného a kol. inspirovaný Alzheimerovou chorobou. Budete se smát a pak plakat, plakat a smát se, smát se a plakat až do stavu, kdy nebudete vědět, máte-li se smát či plakat.”

*Text o divadle je kopií programu DIOD.

Více informací o této jedinečné divadelní hře naleznete zde:  www.depog.cz