Na co myslet při výběru domova

Rozhodnutí, dát svého blízkého do domova se zvláštním režimem, bývá vždy obtížné. S postupem onemocnění je však péče o člověka s Alzheimerovou chorobou, nebo jiným typem demence, čím dál tím náročnější – na čas i na psychiku pečujícího. V žádném případě byste neměli propadat pocitům viny  či selhání – vždyť přepínáním svých sil škodíte nejen sami sobě, ale i svému nejbližšímu okolí.

Jak se mám ke svému blízkému, který má demencí, chovat?

Každý jsme osobnost. A při tomto onemocnění se osobnost nemocného mění, ztrácí náhled na situaci a neuvědomuje si, co vše děláte za něj, s čím mu pomáháte. Stále víc žije ve svém světě a přesvědčuje sebe i okolí, že vše zvládá, nic nepotřebuje. S postupujícím onemocněním klesá schopnost člověka dorozumívat se slovy.  Nechte ho mluvit o věcech, které jej zajímají. Zde najdete několik dalších tipů, které by Vám mohly v komunikaci s vaším blízkým pomoci:

Snažte se pochopit chování nemocného, ať dělá cokoliv, rozhodně nedělá schválnosti. Jeho chování je projev nemoci. Berte na vědomí pocity nemocného a nevyvracejte je, i když se zdají být nereálné a nemožné. Úzkost a pocity, které nemocný prožívá, jsou skutečné a on trpí. Nezpochybňujte pravdivost jeho tvrzení. Pokuste se spíše odvést jeho pozornost od daného problému a přimět ho, aby myslel na něco jiného. Pokud je na Vás nepříjemný, uvědomte si, že jeho zlost není namířena vůči vám, ale jen situaci nerozumí. Vaši blízcí mohou dokonce i zapomenout, kdo jste. Spletou si vás např. se svojí matkou.

Jak mohu svému blízkému pomoct s adaptací do domova?

Změna prostředí je pro Vašeho blízkého velice těžká. Přichází do nového prostředí. Je dobré vzít mu z domu co nejvíce známých věcí – oblíbený hrnek na kávu, oblečení, fotografie, aby se u nás cítil co nejvíce jako doma. Dopřejte Vašemu blízkému to, co měl rád. Zajímejte se, jak se u nás má a buďte mu oporou. Potřebuje Vás, i když už Vás možná vždycky nepoznává. Věřte, že jeho stav se v domově nezlepší. Pokud si doma nepamatoval, co bylo k obědu, nebude to vědět ani u nás. Nechtějte konkrétní informace, ptejte se spíše na pocity: Jsi tu spokojená? Je to tu hezké? Máš se tu dobře? Chutná ti jídlo? Mají tu dobrou kávu?

Víme, že i pro Vás je umístění Vašeho blízkého do pobytové služby obrovskou životní změnou. Pokud se chcete na cokoli zeptat, trápí Vás pochybnosti. Máme tu pro Vás poradnu. Nebojte se zeptat! Zavolejte, napište, nebo prostě zaklepejte na dveře Alzheimer poradny Vysočina ve vestibulu Domova Ždírec (prosklené dveře vedle recepce).

Telefon 733 629 018 nebo email rypalova.m@alzheimerporadnavysocina.cz

www.alzheimerporadnavysocina.cz

Dobrý domov se vyznačuje těmito vlastnostmi: