Aktuality

Dotazník spokojenosti se službou Odborného sociálního poradenství APV

 
Pro zkvalitnění služby našeho odborného sociálního poradenství si Vás dovolujeme požádat o spolupráci při vyplnění krátkého dotazníku pro uživatele naší …
 

Pro zkvalitnění služby našeho odborného sociálního poradenství si Vás dovolujeme požádat o spolupráci při vyplnění krátkého dotazníku pro uživatele naší služby. Papírová forma dotazníků je k dispozici na všech kontaktních místech.

Vyplněné dotazníky, prosím, vhazujte do schránek na stížnosti a připomínky, které najdete na všech kontaktních místech i ve vestibulu Domova Ždírec p.o.

Výsledky dotazníkového šetření budou zveřejněny na webových stránkách www.alzheimerporadnavysocina.cz.

Vyplňování dotazníku je dobrovolné a anonymní.

Děkujeme za spolupráci!

 

Poradenský den v Třebíči

 
V pondělí, 3.srpna 2020 vyjíždíme za Vámi do Třebíče. Můžeme se setkat v čase mezi 8 a 16 hodinou v Třebíčském SeniorPointu. Zapomínáte? Stále něco …
 

V pondělí, 3.srpna 2020 vyjíždíme za Vámi do Třebíče. Můžeme se setkat v čase mezi 8 a 16 hodinou v Třebíčském SeniorPointu.

Zapomínáte? Stále něco hledáte? Jsme tu pro Vás! Otestujeme Vaši paměť, poradíme, jak lépe uchovat informace, jak se o mozek správně starat.

Víme, jak je péče o nemocné s kognitivní poruchou nesmírně náročná! Přijďte se poradit, jak správně pečovat o blízkého s kognitivní poruchou. Jak s nemocným komunikovat, jak si usnadnit péči jednoduchou úpravou bytu. Dozvíte se novinky ve využití finanční podpory i sítě sociálních služeb ve Vašem okolí. Pomůžeme Vám zvládat pečovatelský stres. Konzultace poskytujeme i telefonicky nebo přes email. Poradenství je zdarma a může být i anonymní.

Přesný čas konzultace si vždy domluvte na tel.: 561 111 323 nebo 733 629 018. Případně přes email: rypalova.m@alzheimerporadnavysocina.cz

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

Pondělní mozkohrátky s Janou Vejsadovou

 
      pondělí, 3. srpna 2020 Přeji vám všem příjemné první pondělí měsíce srpna. Také si občas položíte otázku: „Proč život utíká rychleji, když …
 

      pondělí, 3. srpna 2020

Přeji vám všem příjemné první pondělí měsíce srpna. Také si občas položíte otázku: „Proč život utíká rychleji, když stárneme?“ Mnozí z vás jistě namítnou, že přece stárneme všichni už od narození, ale mně se při pohledu do kalendáře vybavila stejnojmenná knížka, která stojí za přečtení. Autorem je Douwe Draaisma a vzhledem k roku narození už o tom také ví své J. Ale my už se pustíme do cvičení.

1.  Na návštěvě u přítelkyně - čtěte pozorně a představujte si prostor bytu.

„Přítelkyně vám na týden půjčila svůj dvoupokojový byt. Všechny dveře v něm jsou na pohled úplně stejné. Ale kam vedou? Když vstoupíte hlavními dveřmi do předsíně, přímo naproti vám je koupelna. Na levé straně jsou uprostřed stěny dveře do obývacího pokoje. Na pravé straně se blíž ke vchodovým dveřím nacházejí dveře do kuchyně. Za nimi, o kousek dál, jsou dveře do ložnice.“

Představili jste si prostor co nejplastičtěji? Teď text zakryjte a odpovězte na otázky:

Hned jak jste vešli do bytu, chcete se nejprve umýt a osvěžit. Kde najdete koupelnu?

- Když vyjdete z koupelny, je ložnice vlevo nebo vpravo od vás?

- Vycházíte z koupelny a máte chuť na kávu, proto půjdete rovnou do kuchyně. Které dveře to jsou?

- Z kuchyně si nesete kávu a další nápoje do obýváku. Kde najdete obývák, když jdete z kuchyně?
- V obýváku si uvědomíte, že jste si v koupelně zapomněli mobil. Jdete pro něj, ale kde se nachází
koupelna, když vycházíte ze dveří obýváku?

Zvládli jste to určitě výborně. Teď už si v bytě vaší přítelkyně můžete v klidu užít celý týden.

2. Velké prádlo - po návštěvě bylo třeba vyprat celý obsah kufru a prádlo pak pověsit na šňůru
a usušit. Zkuste si zapamatovat počet i druhy oblečení. Zvládnete to i v přesném pořadí za sebou?

1 župan         2 pyžama            4 trička         3 kraťasy             2 rifle                    2 košile      1 halenka

2 šaty             3 slipy                 7 kalhotek     8 párů ponožek   6 kapesníků   4 ručníky    2 roušky

Zakryjte zadání a „pověste prádlo“ podle druhů i s jejich počtem. Zkuste si pak zítra či pozítří v tzv. oddáleném vybavování znovu ověřit, kolik údajů si ještě vybavíte. Víc než sedm? Tak to je super!

……….                ……….                    ……….               ……….                    ……….                  ……….                ……….

………..               ……….                    ………..                ……….                    ……….                  ……….                ……….

Nezapomeňte: Zkuste na něco vědomě nemyslet. Vsadím se, že se vám to nepodaří. Stejně tak se nedá vědomě zapomenout. Čím usilovněji se o to snažíte, tím více prohlubujete paměťovou stopu!

 

 

 

 

Žďár nad Sázavou

 
Ve středu 5. srpna 2020 vám nabízíme možnost setkání  v prostorách Senior Pointu Žďár nad Sázavou. Senior Point se nachází ve 4. patře polikliniky v …
 

Ve středu 5. srpna 2020 vám nabízíme možnost setkání  v prostorách Senior Pointu Žďár nad Sázavou. Senior Point se nachází ve 4. patře polikliniky v prostorách Rodinného centra Srdíčko (Studentská 4.).

Přijďte se poradit o možnostech domácí péče o nemocného s kognitivní poruchou. Poradíme vám, jak čerpat finanční podporu, kde najdete vhodnou pomoc i jaké jsou možnosti pobytové péče ve Vašem okolí. Nebo poradíme i přímo Vám, při Vašich vlastních obtížích s pamětí! Nebuďte na své obtíže sami, přijďte se poradit. Konzultace jsou bezplatné a mohou být i anonymní.

Osobní konzultace je vždy nutné domluvit telefonicky (tel.: 561 111 323 nebo 733 629 018) nebo přes email: rypalova.m@alzheimerporadnavysocina.cz . Čas konzultace rádi přizpůsobíme Vašim potřebám!!

 

Páteční mozkohrátky s Janou Vejsadovou

 
    pátek, 31. července 2020 Koukám, jak ten čas letí! Už je tu zase pátek a navíc poslední den měsíce července. Po svátku sv. Anny přijdou záhy chladna, ale o …
 

    pátek, 31. července 2020

Koukám, jak ten čas letí! Už je tu zase pátek a navíc poslední den měsíce července. Po svátku sv. Anny přijdou záhy chladna, ale o víkendu to snad ještě tak zlé nebude. Řada z vás bude večery i pozdě do noci trávit třeba u táboráku nebo u vína s přáteli. Což si u toho chvíli zatančit? Kdy jste naposledy tančili a které tance si vybavíte?

1.  Zítra se bude tančit všude - přiřaďte k jednotlivým tancům správně země jejich původu:

1.   polka                                            A.Rakousko

2.   valčík                                            B. Maďarsko

3. mazurka                                         C. Kuba

4. walz                                                 D. Čechy

5. tango                                               E.   Španělsko

6.   cha-cha                                        F.   Anglie

7.   letkiss                                           G. Ukrajina

8. flamenco                                       H. Argentina

9. čardáš                                             I.   Finsko

10. kozáček                                         J.    Francie

11. charleston                                     K.   Polsko

12. menuet                                          L.  USA

Zkuste si vybavit základní kroky u mazurky, polky či valčíku. S kozáčkem prosím opatrně, ale letkiss by ještě většina z vás jistě zatančit dokázala. Náznaky tance se dají zvládnout i na židli J.

2.  Hudební nástroje podle abecedy

Říkejte abecedu od A do Z a ke každému písmenu přiřaďte hudební nástroj, jehož název tímto písmenem začíná. Např. A – akordeon, atd. Zjistíte, jak bohatý je jejich seznam. Netrapte se pouze s písmeny I, J, Q, Ř, W, Y a Ž. K nim byste zřejmě název hudebního nástroje hledali marně. I když …?

3.  „Tu hráli tenkrát, když …“ - vzpomeňte si, kterou písničku či skladbu máte spojenou s určitou životní situací – taneční, svatba, atd.

Nezapomeňte:Hudba v sobě skrývá i velký terapeutický potenciál. Působí ozdravně na pacienty trpící různými neurologickými chorobami nebo poraněním mozku. I afatici zpravidla mohou zpívat!

 

Dovolená v poradně

 
Od 10. srpna do 21. srpna 2020 máme dovolenou. Ale klidně volejte a pište, ozveme se! Zmeškané telefony a mejlíky budeme vyřizovat ihned po ukončení dovolené. Přejeme …
 

Od 10. srpna do 21. srpna 2020 máme dovolenou. Ale klidně volejte a pište, ozveme se! Zmeškané telefony a mejlíky budeme vyřizovat ihned po ukončení dovolené. Přejeme Vám všem pohodové a klidné léto. A především pevné zdraví!! Tým APV

 

Pelhřimov

 
V pondělí, 24. srpna 2020 Vám nabízíme možnost poradenského setkání v prostorách Senior Pointu Pelhřimov – Hodina H (Hrnčířská 111) v době od 12 do 16h. …
 

V pondělí, 24. srpna 2020 Vám nabízíme možnost poradenského setkání v prostorách Senior Pointu Pelhřimov – Hodina H (Hrnčířská 111) v době od 12 do 16h. Přijďte se poradit. Pracovníci Alzheimer poradny Vysočina Vás seznámí s možnostmi prevence, péče o nemocného i pečovatele a využití finanční podpory i sítě sociálních služeb ve Vašem okolí. Konzultace poskytujeme i telefonicky nebo přes email. Jsou poskytovány bezplatně a mohou být i anonymní.

Přesný čas konzultace si domluvte na tel.: 561 111 323 nebo 733 629 018. Případně přes email: rypalova.m@alzheimerporadnavysocina.cz Těšíme se na Vaši návštěvu!!!

 

Světlá nad Sázavou

 
V úterý, 25. srpna 2020 v době od 12 do 16h vám nabízíme setkání v prostorách Domova pro seniory ve Světlé nad Sázavou (Na Bradle 1113). Nabízíme poradenství i …
 

V úterý, 25. srpna 2020 v době od 12 do 16h vám nabízíme setkání v prostorách Domova pro seniory ve Světlé nad Sázavou (Na Bradle 1113). Nabízíme poradenství i v oblasti péče o nemocné s diagnózou demence v domácím prostředí. Pracovníci Alzheimer poradny Vysočina Vás seznámí s možnostmi prevence, péče o nemocného i pečovatele a využití finanční podpory i sítě sociálních služeb ve Vašem okolí. Provádíme i testování paměti a poradíme Vám, jak se správně starat o svůj mozek, aby Vám paměť lépe sloužila. Konzultace poskytujeme i telefonicky nebo přes email.

Přesný čas konzultace si domluvte na tel.: 561 111 323 nebo 733 629 018. Případně přes email: rypalova.m@alzheimerporadnavysocina.cz Těšíme se na Vaši návštěvu

 

Středeční mozkohrátky s Janou Vejsadovou

 
 středa, 29. července 2020 Krásnou letní středu vám, kteří se mnou věnujete chvíli procvičení poznávacích funkcí vašeho mozku. Dnes se zaměříme na …
 

 středa, 29. července 2020

Krásnou letní středu vám, kteří se mnou věnujete chvíli procvičení poznávacích funkcí vašeho mozku. Dnes se zaměříme na pozornost, která druhotně, ale velmi významně ovlivňuje naši paměť.

1.  Soustřeďte se na vyhledávání v prostoru!

Pozorně se zadívejte na následující tabulku s čísly a pokuste se co nejrychleji vyhledat všechna čísla v pořadí od 1 do 50 tak, jak jdou v přesném pořadí za sebou. Změřte si čas, za který to zvládnete. Myslím, že by vám mohlo stačit cca 2,5 minuty.

 

1 26 15 12 a 6 22 17
c 31 43 9 46 2 41 37
3 11 48 19 29 35 49 7
20 b 34 d 23 30 39 14
16 42 28 36 40 4 25 18
33 a 21 5 45 27 50 32
38 8 e 24 10 13 44 47

2.  Koncentrace není legrace

Přečtěte si co nejrychleji následující text, psaný velkým písmem bez interpunkce a bez mezer,
a spočítejte při tom všechna podstatná jména. Zároveň se snažte vnímat obsah sdělení:

KDOSEUČÍNESOUSTŘEDĚNĚTENSENECHÁROZPTÝLITSEBEMENŠÍMIPODNĚTYZASNĚNĚHLEDÍZOKNA
STÁLEPŘERUŠUJESVOUPRÁCINEKLIDNĚSEVRTÍNAŽIDLINEBOSIPŘIKAŽDÉPŘÍLEŽITOSTIHRAJESRŮZNÝMIPŘEDMĚTYNEBOSPRSTYPOTŘEBUJESTÁLEZNOVUPOVZBUZOVATAMOTIVOVATJINAKSNADNO
ZTRATÍOVĚCZÁJEMAČASTONEDOTAHUJEÚKOLYDOKONCEANEDOKÁŽEUPRÁCEDLOUHOVYDRŽET

Kolik podstatných jmen jste v textu našli?

Nezapomeňte: Obvykle se nám informace nevybaví proto, že se do paměti vůbec neuložila díky tomu, že jsme jí nevěnovali dostatek pozornosti, vnímali jsme ji jen zčásti nebo jsme ji dostatečně neopakovali.

 

 

Pelhřimov

 
V pondělí, 27. července 2020 Vám nabízíme možnost poradenského setkání v prostorách Senior Pointu Pelhřimov – Hodina H (Hrnčířská 111) v době od 12 do 16h. …
 

V pondělí, 27. července 2020 Vám nabízíme možnost poradenského setkání v prostorách Senior Pointu Pelhřimov – Hodina H (Hrnčířská 111) v době od 12 do 16h. Přijďte se poradit. Pracovníci Alzheimer poradny Vysočina Vás seznámí s možnostmi prevence, péče o nemocného i pečovatele a využití finanční podpory i sítě sociálních služeb ve Vašem okolí. Konzultace poskytujeme i telefonicky nebo přes email. Jsou poskytovány bezplatně a mohou být i anonymní.

Přesný čas konzultace si domluvte na tel.: 561 111 323 nebo 733 629 018. Případně přes email: rypalova.m@alzheimerporadnavysocina.cz Těšíme se na Vaši návštěvu!!!